• Poradnik klienta

Jak wybrać bieżnięZ myślą o naszych klientach postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik jak wybrać odpowiednią dla siebie bieżnie i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego właśnie sprzętu. Mamy nadzieję, że ta krótka charakterystyka ułatwi zakup i pozwoli podjąć właściwą decyzję, zgodną z osobistymi preferencjami.

Bieżnia to urządzenie umożliwiające ćwiczenia chodziarskie oraz biegowe. Polecana jest dla osób w każdym wieku, niezależnie czy jest się aktywnym fizycznie, czy dopiero rozpoczyna się treningi sportowe. Dzięki możliwością jakie daje bieżnia możemy zarówno zrzucić zbędne kilogramy jak i wzmocnić swój układ krążenia. Ta forma aktywności fizycznej zapewni lepszą kondycję, samopoczucie oraz pracę serca. Skutecznie zredukuje stres, z którym zmagamy się w swoim życiu codziennym, uelastyczni ciało i zwiększy jego wytrzymałość. W trakcie ćwiczeń na bieżni najintensywniej pracują mięśnie łydek, pośladków, podudzi oraz ud. Aktywizujemy również pracę górnych partii ciała takich jak klatka piersiowa, ramiona czy mięśnie brzucha.

Uprawianie joggingu to bardzo powszechna i modna w naszych czasach forma aktywności człowieka, niestety biorąc pod uwagę częste niekorzystne warunki atmosferyczne, okresy obniżonej odporności czy po prostu brak odpowiednich warunków i wystarczającej ilości wolnego czasu bieżnia mechaniczna będzie doskonałym zakupem. Wielkim udogodnieniem posiadania bieżni jest możliwość ćwiczeń o każdej porze dnia i nocy. Udowodnione jest naukowo, że w trakcie ćwiczeń na tym urządzeniu nasz wydatek energetyczny będzie o 10% niższy w stosunku do uprawiania joggingu na świeżym powietrzu. W trakcie treningu na bieżni mamy również możliwość rozwinięcia większych prędkości niż w trakcie biegu tradycyjnego, co za tym idzie zwiększamy efektywność naszych ćwiczeń.

Należy zwrócić szczególną uwagę na nowoczesne systemy amortyzacji bieżni, które są dużo bezpieczniejszy dla naszych stawów niż tradycyjny jogging. Podczas biegu na świeżym powietrzu nasze ciało narażone jest zarówno na niekorzystne warunki atmosferyczne jak i na różnego rodzaju kontuzję. Źle dobrane obuwie czy nieodpowiednia nawierzchnia może prowadzić do poważnych urazów kręgosłupa oraz stawów. W tym wypadku zakup bieżni wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

 

NA CO ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE BIEŻNI?

Cena

Jeśli zdecydujemy się na kupno bieżni jako pierwsze należy określić przedział cenowy, który będzie dla nas odpowiedni. Wiadome jest, że im większa cena tym więcej funkcji i możliwości technicznych bieżni. Droższe bieżnie będą charakteryzować się również większą stabilnością i wytrzymałością. Należy się zastanowić, czego oczekujemy, w jakim celu kupujemy bieżnie oraz jaki rodzaj treningu nas interesuje. Częste, zaawansowane treningi będą wymagały bieżni charakteryzującej się dużo większym poziomem wytrzymałości niż te stosowane do rzadszych rekreacyjnych ćwiczeń.

Systemy amortyzujące

Systemy amortyzująceProducenci bieżni wprowadzają do swoich urządzeń różnego rodzaju systemy amortyzujące oraz pasy biegowe różnej jakości. Na ten aspekt szczególną uwagę powinny zwrócić osoby starsze, początkowi biegacze oraz osoby, które miewały wcześniej problemy z kręgosłupem oraz stawami. Przy zakupie powinniśmy sprawdzić, w jakim stopniu bieżnia będzie chronić nasze stawy. Poziom amortyzacji podawany jest w elastomerach w zależności od producentach od 4 do 10, im więcej tym większa amortyzacja, co za tym idzie większa ochrona stawów. Bieżnia posiadająca ortopedyczny pas biegowy oraz system absorpcji wstrząsu w największym stopniu ochroni nasze stawy przed urazami gdyż siła uderzenia stopy o podłoże bieżni będzie odpowiednio rozproszona.

Wymiary i waga

Przy podejmowaniu decyzji zwróćmy również uwagę na wielkość bieżni, jej ciężar, łatwość przemieszczenia oraz możliwość ewentualnego złożenia. Powinniśmy przewidzieć, w jakim miejscu chcemy postawić bieżnie, czy będzie potrzeba jej przesuwania lub ewentualnego składania i przechowywania.

Wymiary i waga bieżniSzczególnym elementem jest także masa ciała osób, które będą korzystać z urządzenia. Powinniśmy dostosować tę miarę do możliwości kupowanej bieżni. Zorientujmy się więc jaka jest jej nośność, czy nasza waga mieści się w granicach przewidzianych przez producenta. Nadmierne obciążenie bieżni będzie miało wpływ na jej żywotność, prace silnika, zużycie pasa biegowego, blatu bieżni oraz amortyzatorów. Bieżnie o niższej cenie będą miały mniejszy zakres nośności, najczęściej do 100 kg. Natomiast im ta cena będzie wyższa nośność bieżni zwiększa się nawet do 200 kg. Należy też zaznaczyć, że wraz z wzrostem nośności zwiększa się także waga bieżni. Wielkość pasa biegowego ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń. Dla osób o przeciętnym wzroście wystarczający będzie pas o długości 120cm, który jest standardowym wymiarem dla bieżni w niższych cenach.

Moc silnika

Dokonując zakupu bieżni musimy zwrócić uwagę na moc silnika. W bieżniach dostępnych na rynku spotkamy się z dwiema grupami silników, pierwsza grupa to urządzenia których moc znamionowa silnika nie przekracza 2 KM (oznaczane również symbolem HP), natomiast grupa druga to silniki o mocy większej niż 2 KM (HP). W przypadku bieżni z pierwszej grupy maksymalna prędkość osiąga do 16 km/h, w drugiej grupie prędkość ta może nawet uzyskać wartość 20 km/h.

Producenci w opisach parametrów silnika podają często dwie wartości (np. 1,8/3 KM). Pierwsza wartość to znamionowa moc silnika (inaczej nazywana także jako ciągła, trwała lub stała), natomiast druga to moc maksymalna, którą silnik może osiągnąć chwilowo. Dlatego zwracajmy zawsze uwagę na pierwszą (mniejszą) wartość, to ona mówi nam o faktycznej ciągłej mocy silnika.

 

JAK DOBRAĆ ROWER TRENINGOWY?

Przed dokonaniem wyboru urządzenia treningowego, warto zagłębić się nieco w zagadnienia techniczne decydujące o jego funkcjonalności. Tylko znajomość parametrów modelu oraz podstawowych danych producenta, uchronią nasz nowy nabytek przed nieuchronnym odstawieniem w kąt. Określmy też swoje potrzeby oraz planowaną intensywność przyszłych treningów. Jeżeli planujemy zakupić produkt na własne potrzeby, nie warto wydawać większej kwoty na model zaprojektowany do użytku zbiorowego. W takiej sytuacji, produkt Klasy H – do użytku domowego – idealnie spełni nasze oczekiwania.

Typ oporu

To najważniejszy parametr w przypadku rowerów treningowych (tradycyjnych, poziomych czy spinningowych) oraz orbitreków. Najczęstszym błędem w tym zakresie, jest wybór urządzenia na podstawie wagi koła zamachowego. O wiele ważniejsza od masy, jest bowiem jego konstrukcja, decydująca o sposobie generowania oporu.

image

Wyróżniamy 4 typy oporu:

Mechaniczny

– wytwarza go pasek za sprawą tarcia, które tworzy.

Magnetyczny zewnętrzny

– powstaje dzięki magnesom umieszczonym na zewnątrz niewielkiego odcinka koła zamachowego.

- charakteryzuje się średnią płynnością i trwałością.

Magnetyczny wewnętrzny

– tutaj magnesy umieszczone są wewnątrz całego obwodu koła zamachowego; działa płynnie, jest też bardzo trwały. Opór powstaje – podobnie jak w powyższym przypadku – na skutek zbliżania i oddalania się magnesu względem koła zamachowego.

Elektromagnetyczny

– tutaj odległość pomiędzy kołem zamachowym a magnesem nie ulega zmianie, a opór jest tworzony przez pole elektromagnetyczne wytwarzane przez elektromagnes. To rozwiązanie wytwarza opór najpłynniej.

 W pierwszych trzech rozwiązaniach, oporem sterujemy przy pomocy pokrętła (od 1 do 8 poziomów oporu) lub komputera (od 1 do 32 poziomów). W ostatnim przypadku, jest to wyłącznie komputer.


Wyposażenie

Tutaj decydują wyłącznie nasze preferencje. Zastanówmy się, jakie cechy urządzenia dodatkowo zmobilizują nas do ćwiczeń i pozwolą maksymalnie wykorzystać czas poświęcony na realizację naszych oczekiwań. W ten sposób znajdziemy produkt, który nawet po dłuższym czasie nadal będzie nas inspirować.
image

Funkcje komputera

– zazwyczaj umożliwiają pomiar czasu, prędkości, czy też dystansu. Opcje pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie (BODY FAT) oraz HRC (Heart Rate Control) występują o wiele rzadziej.

Programy treningowe

– mogą być z góry ustalone lub zależne od użytkownika. Im więcej możliwości, tym lepiej dobierzemy parametry treningu do swoich potrzeb.

Pomiar pulsu

– najczęściej jest realizowany przy pomocy sensorów dotykowych umieszczonych na kierownicy lub dedykowanych uchwytach. Rzadziej stosowany jest pas telemetryczny, zapewnia on jednak wyższy komfort i pełną swobodę ruchów, co jest szczególnie odczuwalne w przypadku treningu na bieżni.

WATT

– jest to pomiar mocy, wytworzonej w czasie treningu. Posiadają go modele z wyższej półki. Dzięki niemu możemy precyzyjnie obliczyć liczbę spalonych kalorii.

Sterowanie oporem

– może być manualne lub elektroniczne. Jeżeli zależy nam na płynności wybierzmy drugą wersję w połączeniu z właściwym typem koła zamachowego.

Możliwość regulacji

– zwróćmy uwagę na jej zakres dla siodełka, kierownicy, uchwytów, długości kroku itd., zależnie od rodzaju urządzenia. Właściwa pozycja w czasie ćwiczeń pozwoli nam wydłużyć czas treningu i uniknąć kontuzji.

Prędkość i kąt nachylenia (dotyczy bieżni)

– zakres ich regulacji powinien być dostosowany do naszych preferencji. Kąt nachylenia pasa bieżnego wyrażany jest w procentach lub poziomach – wartości te nie pokrywają się ze sobą. Kąt nachylenia regulowany jest elektrycznie przez komputer lub manualnie. Prędkość wyrażana jest w kilometrach na godzinę, a moc silnika elektrycznego w koniach mechanicznych.

Aplikacje mobilne

– pozwalają one na przeprowadzenie ćwiczeń z mapami Google Street View, pełnią też funkcję centrum informacji o naszych treningach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na prowadzeniu kompleksowej ewidencji swoich wyników. Aplikacje te stosowane są wyłącznie w najnowszych produktach.

Uchwyt na tablet / smartfon

– od jego umiejscowienia zależy nasza wygoda w czasie treningu. Zwróćmy też uwagę na jego rozmiar – pod kątem swojego urządzenia.

Miejsce na bidon i ręcznik

– ich oczywistość sprawia, że często o nich zapominamy. Będą szczególnie przydatne podczas dłuższych treningów.

Wbudowane głośniki

– jeżeli nie możemy oderwać się od swojej ulubionej muzyki, zadbajmy o to, by nasze urządzenie było w nie wyposażone. Obecnie posiadają je wyłącznie bieżnie.


 imageNieuczciwe praktyki

W poszukiwaniu sprzętu treningowego z pewnością pomoże nam wiedza na temat jego parametrów technicznych i dostępnego wyposażenia. Powinniśmy zwrócić również uwagę na kilka elementów, dzięki którym ochronimy swoje zdrowi i pieniądze.

Marka ma znaczenie

Okresowo na rynku pojawiają się produkty nowych, nieznanych marek. Niektóre z nich będą zapewne się rozwijać. Inne jednak, mogły powstać z myślą o jednorazowej akcji sprzedaży. W takich przypadkach nie tylko nie możemy mieć pewności co do ich jakości, ale również bezpieczeństwa użytkowania. Zapoznajmy się również dokładnie z warunkami gwarancji, te mogą bowiem okazać się dla nas wyjątkowo niekorzystne.

Waga koła zamachowego

Niestety zawyżanie tej wartości zdarza się nader często. Po części wynika to z nieznajomości użytkowników dotyczącej sposobu działania tego podzespołu – wiemy już, że budowa ma o wiele większe znaczenie od wagi. Liczby mają to do siebie, że łatwo nimi manipulować, a my często ulegamy złudzeniu, że wyższej wartość, towarzyszy też wyższa jakość. Chrońmy swoje pieniądze i dopytujmy o szczegóły, tylko w ten sposób znajdziemy produkt, który spełni nasze oczekiwania.

 

Dostępność serwisu

Wspominaliśmy już o zagrożeniach związanych z zakupem urządzenia nieznanej marki. W takiej sytuacji często nie ma mowy o dostępności części zamiennych, a usługi serwisowe mogą być niskiej jakości. Dlatego sprawdźmy przed zakupem, czy i w jakim zakresie marka oferuje swoim klientom wsparcie techniczne. Ma to również znaczenie po upływie okresu gwarancyjnego.

Cena a jakość

Zazwyczaj idą ze sobą w parze, ale nie zawsze tak jest. Zawyżanie wagi koła zamachowego, to tylko jeden ze sposobów na windowanie cen rowerków treningowych i orbitreków. Kolejnym z nich jest błędne klasyfikowanie produktów, dotyczące modeli z „wtyczką”. Zasilanie 230V nie oznacza automatycznie, że mamy do czynienia z urządzeniem posiadającym elektromagnetyczny system oporu. Zazwyczaj nie służy ono bowiem do wytwarzania pola elektromagnetycznego, tylko np. do sterowania komputerem.

Bieżnie i ich normy jakości

Zostały podzielone na klasy: A, B i C. Każdej z nich przypisano inne parametry. Przykładowo, zgodnie z normą PN-EN 20957 przyjętą w Unii Europejskiej, bieżnie w zależności od dostępnej prędkości biegu, powinny posiadać określone wymiary – im wyższa prędkość, tym szerszy powinien być pas bieżny. Omawiana norma wyróżnia jeszcze jedną bardzo ważną grupę parametrów – dokładność wskazań pomiarowych. Najdokładniejsza jest klasa A, wartości przeciętne obowiązują w klasie B, z klei do klasy C zaliczamy najmniej precyzyjne urządzenia. Nie wszyscy producenci stosują się do tych wytycznych. Dlatego też w trosce o własne bezpieczeństwo i komfort użytkowania, upewnijmy się, że interesujący nas model spełnia europejskie normy jakości.

Aktualne wymagania prezentuje PDF Document