• Kategorie
  • Szukaj
  • Krokomierze sportowe

Krokomierze

Krokomierz to przyrząd, pozwalający na wygodne monitorowanie ilości wykonanych kroków, a dzięki temu także mierzenie przebytego dystansu, zarówno podczas spokojnego spaceru, marszu czy biegu. Ten niepozorny gadżet może być świetnym narzędziem do motywacji. Prostym sposobem można świadomie regulować dzienną dawkę ruchu.

Jak działa?

Podczas chodzenia, środek ciężkości człowieka przemieszcza się w naturalny sposób. Specjalne kowadełko umieszczone w czujniku przemieszcza się wraz z nim. Następnie informacja o wykonanym ruchu przetwarzana jest przez układ cyfrowy. Wynik uzyskany w urządzeniu jest dość wiarygodny, ponieważ błąd pomiaru mieści się w granicach kilku procent. Nie ma zatem większego wpływu na efektywne monitorowanie postępów. Nowoczesne krokomierze, prócz zliczania kroków, mogą posiadać i inne funkcje. Po uprzednim wprowadzeniu średniej długości kroku, urządzenie może obliczyć przebyty w ciągu dnia dystans, wyliczyć ilość spalonych w trakcie marszu kalorii. Dodatkową funkcją jest zegar, alarm, stoper czy nawet radio.

Korzyści z krokomierza?

Paradoksalnie chodzenie jest najważniejszą aktywnością i dlatego powinno być właściwie mierzone. Krokomierz może być używany jako urządzenie śledzące (cały czas zbiera dane o aktualnej aktywności), do pozyskiwania informacji zwrotnej (podaje natychmiastowe informacje o poziomie aktywności); do motywacji wytyczanie codziennych celów są kolejną ważną cechą wykorzystywania krokomierza. Używanie krokomierza zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, nadciśnienia i  innych chorób tzw. cywilizacyjnych. Krokomierz może być używany zarówno podczas ćwiczeń, jak również podczas całego dnia. Nieważne czy jesteś na treningu, w pracy czy na zakupach, urządzenie cały czas kontroluje aktywność ruchową.