• Kategorie
  • Szukaj
  • Baseball

Baseball

Baseball pochodzi z krykieta. Już w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku baseball stał się narodowym fenomenem Stanów Zjednoczonych, tak na poziomie zawodowym, jak i amatorskim. Zaczęto budować olbrzymie, mieszczące wiele tysięcy widzów stadiony, a we wszystkich miejskich parkach i na szkolnych boiskach zaczęły powstawać publiczne i szkolne boiska.  Czasy po II wojnie światowej były najlepszymi czasami baseballu. Sport utwierdził swą dominację na sportowej scenie Ameryki Północnej. Był to także początek gwiazdorstwa w baseballu, gdzie czołowi gracze ligowi zyskiwali kultową popularność i milionowe kontrakty na miarę gwiazd filmu. W tym czasie baseball, dotychczas popularny w północno-wschodnich stanach, zdobywa także i Zachód, stając się ogólnonarodowym fenomenem.

Zasady gry w baseball?

W baseball grają dwie drużyny, z których każda na przemian spełnia rolę strony atakującej, której zadaniem jest zdobycie punktów, i przeszkadzającej w tym drużyny broniącej się.  Zawodnik z drużyny atakującej najpierw odbija specjalną pałką (potocznie zwaną kijem) piłkę rzuconą przez miotacza, po czym rzuca kij i biegnie do najbliższej bazy, aby ją zaliczyć. Jeśli mu się uda to biegnie do kolejnej itd., aż skończy bieg. W tym czasie zawodnik z drużyny przeciwnej (tzw. łapacz) próbuje złapać piłkę odbitą przez biegnącego gracza. Kiedy tego dokona, zawodnik biegnący musi zatrzymać się w najbliższej bazie. Wygrywa drużyna, która po 9 rundach będzie miała więcej punktów. Zawodnik drużyny atakującej zdobywa punkt kiedy zaliczy wszystkie 4 bazy (1 bazę, 2 bazę, 3 bazę i 4 bazę zwaną domem). Boisko do baseballu tzw. baseball diamond jest wycinkiem koła o kącie rozwarcia 90° Boisko podzielone jest na dwa wyraźnie kontrastujące z sobą obszary.

Wyposażenie do baseballu

Głównym sprzętem każdego baseballisty jest kij baseballowy, lekko stożkowy z zaokrąglanym końcem i wygodnym, dwuręcznym uchwytem. Wykonywane z drewna lub różnych stopów metali (np. stop aluminium). Te ostatnie nie są dopuszczone do użytku w ligach zawodowych. Kolejną ważną rzeczą jest piłka. która posiada kauczukowate jądro często owinięte wieloma warstwami cienkiego sznurka. Piłka jest pokryta skórą lub skóropodobnym tworzywem ze szwem. Rękawiczki do odbijania dzięki którym się pałka nie ślizga. Rękawiczki amortyzują prąd, który przechodzi przez pałkę w czasie odbicia oraz zapobiegają odciskom na rękach. Rękawice baseballowe są zmów duże rękawice, przystosowana do wygodnego i skutecznego chwytania piłki. Kolejną ważną rzeczy jest hełm pałkarza, który jest podobny w kształcie do czapki, lecz wzmocniony miękką wykładziną i osłoną na ucho wystawione w kierunku nadlatującej piłki, skutecznie chroniący głowę zawodnika przed uderzeniem.