• Kategorie
  • Szukaj
  • Billard

Bilard

Bilard ma długą i bogatą historię, która trwa już od XV wieku ale niektórzy sugerują, że bilard powstał już w starożytności. Bilard to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier na świecie. Niektóre jego odmiany stały się pełnoprawnymi dyscyplinami sportu. Początkowo grało się na stole o wymiarach 1 do 2 ograniczonym bandami, z czasem wprowadzono łuzy, czyli dziury w stole. Od tej pory głównym celem rozgrywek było trafianie bilami do łuz.

Dlaczego bilard?

Gra rozgrywana na pokrytym suknem stole która polega na uderzaniu kijem w bile,czyli kule wykonane z odpowiedniego materiału i o określonych parametrach. Istnieje wiele gier bilardowych, których zasady różnią się rozmiarami stołu, liczbą używanych bil, ich oznaczeniami (np. kolorami) itp. Zazwyczaj w grze uczestniczą dwie osoby, rozgrywające bile na przemian, zwykle wykonując ruchy do popełnienia pierwszego błędu. Tura gracza kończy się w momencie popełnienia błędu lub faulu, te są uzależnione od odmiany bilardu, których jest mnóstwo. Najpopularniejsze z nich to 9 bil i 8 bil. Obie są podstawowymi wersjami i bazami wyjściowymi do bardziej skomplikowanych ewolucji bilardu.

Kije i Stoły do bilardu

Stoły bilardowe miałyby być obowiązkowo w każdym szanującym się klubie. Jest to jedna z podstawowych form zabawy, dlatego też powinny być stosownie dobrane do stopnia zaawansowania przyszłych użytkowników, intensywności użytkowania czy możliwości finansowych właściciela klubu. Odpowiednia jakość, cena, wygląd i sposób wykonania sprawią, że prezentowane stoły bilardowe staną się efektowną ozdobą każdego wnętrza. Stoły bilardowe coraz bardziej zaskarbiają sobie miłośników mocnych a zarazem niezapomnianych wrażeń. Każdy posiadacz stołu ma szansę na ciekawą rozrywkę z przyjaciółmi lub rodziną. Gry bilardowe zawsze dostarczają wielu pozytywnych emocji jednocześnie wprowadzając zdrową rywalizację.