• Kategorie
  • Szukaj
  • Szachy i warcaby

Szachy i warcaby

Szachy są rodziną strategicznych gier planszowych gier rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionków i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki. Gra warcaby posiada wiele odmian, spośród których uważane za dyscyplinę sportową są jedynie warcaby polskie nazywane też międzynarodowymi. W większości krajów gra odbywa się jednak przeważnie na warcabnicy posiadającej 64 pola z wykorzystaniem 24 pionków (po 12 dla każdego z graczy)

Historie szach i warcabów

Za kolebkę szachów można uznać Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji na dworze szacha w latach 70. VI wieku naszej ery, gdzie przywieziona została w darze od indyjskiego radży. Kolejna ewolucja nastąpiła po pojawieniu się gry w Europie, nastąpiły wówczas zmiany najbardziej przypominające współczesną grę w szachy (zmieniono reguły gry, dopracowano zasady poruszania się bierek, pojawiły się no. Roszada, mat, promocja itp.)  Warcaby – gra planszowa powstała w XII wieku najprawdopodobniej na południu Francji lub w Hiszpanii.

Reguły szachów i warcabów

Szachową grę zawsze rozpoczyna biała bierka, co daje pewność inicjatywę w początkowej fazie partii. Gracze na zmianę wykonują posunięcia swoimi bierkami zgodnie z zasadami ruchu dla danej bierki i jeśli wejdzie ona na pole zajmowane przez przeciwnika, zbija jego bierkę. Szach jest groźbą zbicia króla, która musi być zażegnana przez przeciwnika w następnym posunięciu (króla nie można zbić). Mat, czyli postawienie króla przeciwnika w szachu, przed którym nie ma obrony, kończy partię i oznacza zwycięstwo gracza, którego bierka matuje króla przeciwnika. Gra warcaby rozgrywana jest na ciemnych polach planszy o rozmiarze 8 × 8 pól. Gra warcaby klasyczne (określana też warcabami brazylijskimi) jest rozgrywana na planszy 8x8 pól pokolorowanych na przemian na kolor jasny i ciemny. Każdy gracz rozpoczyna grę z dwunastoma pionami (jeden koloru białego, drugi – czerwonego) ustawionymi na ciemniejszych polach planszy, w sposób przedstawiony na poniższej ilustracji.