• Kategorie
  • Szukaj
  • Dart

Dart

Spekuluje się że dart wziął swoje początki od rywalizacji pomiędzy znudzonymi wojownikami w przerwie między kolejnymi bitwami. Żołnierze rzucali krótkimi strzałami w powierzchnię pnia drzewa. Kiedy kora schła, pęknięcia tworzyły „pola”. Wkrótce zaczęły pojawiać się regionalne zasady, a stolarze, którzy upatrzyli sposób na szybki i łatwy zarobek, zaczęli produkować odpowiednie tablice dla lokalnych pubów. Tablicę ze współczesną, najbardziej oficjalną numeracją pól można poznać po tym, że trójkątne pole najwyżej punktowane (20 punktów) znajduje się na samej górze.

Gra w darta

Pojedyncza rozgrywka, inaczej „leg” jest pojedynkiem między dwoma zawodnikami, którzy na przemian wykonują trzy rzuty do tarczy. Wygrywa zawodnik, który pierwszy osiągnie założoną liczbę punktów, zazwyczaj 301 lub 501, przy czym punkty „odlicza się od tyłu” od np. 501 aż do 0. W odmianie „double out” ostatni rzut musi trafić bezpośrednio w podwójne pole lub środkową część bulleye i musi jednocześnie zredukować wynik gracza do zera. Jeżeli zawodnik trafi w pole, które da wynik ujemny, kończy się jego kolejka i przywracany jest wynik do stanu sprzed tej kolejki. Ze względu na to, że podwójne pola są małe, zakończenie lega (nazywane z ang. „doubling out” lub „checking out”) jest jedną z najtrudniejszych jego części.

Tarczę i rzutki do darta

Zwykła tarcza jest przeznaczona do wykorzystywania w celach rekreacyjnych wewnątrz pomieszczeń. Doskonale uatrakcyjni czas spędzany w gronie rodziny i znajomych. Świetnie sprawdzi się również w klubach czy pubach.  Istotną zaletą gry w rzutki jest fakt, że poprawia ona koordynację wzrokowo - ruchową oraz sprawność umysłową.  Drugą grupą są tarcze elektroniczne, które umilą czas spędzany w gronie rodziny i znajomych. Świetnie sprawdzi się również w klubach czy pubach, gdzie nikomu nie będzie przeszkadzał dźwięk przez nią wydawany.  Sama liczy punkty i wskazuje rzucającego. Tobie pozostaje zrelaksować się oraz skupić na grze. Poza tarczą najważniejsze są rzutki (lotki),składające się z grotu, beczki, nasadki łącznika i piórka.  Rzutki można dowolnie rozkręcać i składać, dzięki nie jest problemem zestawienie rzutki dla siebie optymalnej.