Jeżeli masz zdiagnozowany wysoki poziom cholesterolu, to najlepszym wyjściem na walkę z nim jest odpowiedni trening połączony oczywiście ze zdrową dietą. Dzięki temu zmniejszysz również ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. W tym arykule naszego blogu opopwiemy jak obniżyć chlesterol dzięki prawdłowemu treningowi.

Co to jest cholesterol?

Na początek, zacznijmy od wyjaśnienia czym w ogóle jest cholesterol. Cholesterol to jedna z substancji tłuszczowych, która naturalnie krąży we krwi, natomiast, jeżeli w krwiobiegu jest jej zbyt dużo, to może ona gromadzić się na wewnętrznych ściankach tętnic, przez co będzie je zwężając a to z kolei zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie każdy cholesterol jest zły. Generalnie istnieją dwa główne rodzaje cholesterolu:
  • lipoproteina o niskiej gęstości (LDL)
  • lipoproteina o wysokiej gęstości (HDL)
Inaczej znane jako zły i dobry cholesterol.

Cholesterol o wysokiej gęstości HDL chroni jednak organizm przed gromadzeniem się cholesterolu LDL.


Dlaczego ćwiczenia obniżają poziom cholesterolu?

Od bardzo dawna naukowcy badają cholesterol w układzie krążenia oraz jego wpływ na układ krążenia, więszkość badań wykazuje, że ćwiczenia fizyczne pomagają zwiększyć poziom cholesterolu HDL (tego dobrego). Naukowcy stwierdzili, że kobiety aktywne fizycznie miały znacznie wyższy poziom cholesterolu HDL niż kobiety prowadzące siedzący tryb życia.

Inne badania dotyczące miażdżycy, zakrzepicy czy biologii naczyniowej wykazały podobne wyniki. Na przykład, u mężczyzn z tkanką tłuszczową występującą na brzuchu, regularne ćwiczenia wytrzymałościowe również zwiększają poziom cholesterolu HDL.

Naukowcy zauważyli, że ćwiczenia fizyczne mogą zmienić naturę cholesterolu w naszym krwiobiegu. W niektórych badaniach naukowcy udowodnili, że ćwiczenia fizyczne mogą poprawić liczbę i rozmiar cząsteczek, które przenoszą cholesterol przez krwiobieg. Podsumowując, to Ci, którzy regularnie więcej trenowali, mieli mniej tych cząsteczek cholesterolu, które zatykają tętnice.

Zatem ćwiczenia, mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu, nawet jeśli masz nadwagę. Naukowcy wykazali w licznych badaniach, że dorośli z nadwagą i otyłością, którzy regularnie wiosłowali, chodzili, biegali lub jeździli na rowerze, stosując przy tym odpowiednią dietę, odniżyli poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów.


Co zrobić by obniżyć poziom cholesterolu?

Trenuj regularnie

Badania sugerują, że regularność i częstotliwość ćwiczeń mają największe znaczenie. Jeżeli chcemy obniżyć poziom cholesterolu LDL, to generalnie im więcej ćwiczymy w regularnych odstępach czasu, tym lepiej. Zasadniczo najlepiej jest ćwiczyć około 30 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu.

Utrzymuj intensywnośc treningu

Podczas ćwiczeń, staraj się utrzymać dobrą ale umiarkowaną intensywność. Nie musisz wykonywać ćwiczeń z najwyższą intensywnością, staraj się utrzymać stałą intensywność na poziomie 6 lub 7 na 10 przez te 30 minut treningu.

Trening z hantelkami

Jeżeli ćwiczysz trening kardio, dobrze było by zastąpić dwa dni w tygodniu treningiem oporowym, takim jak podnoszenie ciężarów lub treningiem obwodowym. Badania wykazują, że połączenie tych obudwu typów treningu może przynieść jeszcze większą skuteczność.


Omijaj rytynę

W każdy trening, jeżeli jest ciągle taki sam, może wkraść się rutyna i ćwiczenie w kółko tego samego będzie monotonne. A chyba nie o to nam chodzi? Najlepszym sposobem na utrzymanie motywacji jest zróżnicowanie treningu i rodzajów wykonywanych ćwiczeń. Przykładowo, nie można się ograniczać tylko tylko do biegania. Weź pod uwagę, że wiosłowanie, pływanie czy nawet spacery albo jazda na rowerze mogą być równie skuteczne. Osoby, które mają problem ze stawami lub przeszły kontuzję, mogą śmiało wybrać wiosłowanie lub pływanie, które w najmniejszym stopniu obciąża stawy.

Rozciąganie

Niektóre badania wykazały również, że joga jest skutecznym treningiem na zmienijszenie ryzyka chorób serca. W niektórych przypadkach może nawet bezpośrednio wpływać na poziom cholesterolu LDL i go obniżać. Naukowcy wykazali, że u osób, które regularnie ćwiczą jogę, poziom cholesterolu LDL obniżył się dużo bardziej niż u osób, które nie miały jogi w swoim planie treningowym.Zatem, czas na trening!

Życzymy wszystkim dużo zdrowia i skutecznych treningów przynoszących efekty. Mamy nadzieję, że artykuł objaśnił zagadnienie cholesterolu i możliwych ćwiczeń, które go obniżają. Jeżeli jednak zaczynasz dopiero swoje treningi, zachęcamy gorąco do przejrzenia naszej strefy treningowej, w której znajdziesz wiele przydatnych ćwiczeń pomagających ułozyć odpowiedni plan treningowy.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego, w której znajduje się kompletny zestaw urządzeń treningowych, które na pewno umilą każdy trening!


#SklepSportowy24 #SprzętDoĆwiczeń #Bieganie #Wioślarstwo #Kolarstwo #DomowaSiłownia #ObniżenieCholesterolu #Odchudzanie #SklepSportowy