• Kategorie
  • Parametry
  • Maty treningowe i wykładziny pod sprzęt

Maty treningowe

Mata treningowa jest dla większości ludzi pierwszym podstawowym sprzętem do różnych ćwiczeń. Największe boom osiągnęła w momencie pojawienia się jogi. Maty do ćwiczeń jogi, fitness czy pilatesu zapewniają duży komfort, bezpieczeństwo ale głównie są bardzo praktyczne dlatego, że możemy je zabrać wszędzie, do pociągu, samochodu i oczywiście są bardzo lekkie,co jest bardzo ważną cechą. Mata z dobrej jakości materiału, to sprzęt, który musi posiadać każdy kto kocha trening i ćwiczenia z nim połączone. 

Jakie rodzaje?

Maty możemy podzielić według używania na maty ochronne, które są wykorzystane do stabilizacji czy fitness sprzętu takiego jak np. rowery treningowe, orbitreki lub inne urządzenia przeznaczone do ćwiczeń. Zazwyczaj maty te mają antypoślizgowy materiał, który chroni podłogę przed zarysowaniem. W ostatnim czasie są bardzo popularne maty do fitness treningu, które można wykorzystywać w domu i w klubie fitness. Ich największą zaletą jest uniwersalność i możliwość stosowania do fitnessu, aerobiku czy pilatesu. Posiadają one również w większości przypadków warstwę antypoślizgową a ich materiał jest wykonany ze syntetycznego neoprenu. Kolejną grupą są gimnastyczne maty używane często podczas rehabilitacji albo przy akrobacji. Następną grupą są maty do jogi używane przy treningu jogi. Te maty są cienkie i bardzo lekkie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie maty treningowej?

Przed zakupem trzeba zastanowić się czego potrzebujemy. Cienkie maty świetnie nadają się do ćwiczeń fitness, ale również do ćwiczenia rekreacyjnego. Do ćwiczeń wymagających większego wysiłku będą idealnie grubsze maty. Mata powinna dać się rolować, dzięki czemu możemy ją wszędzie zabrać. Materiał mat do ćwiczeń treningowych powinien być wyprodukowany z wytrzymałego, łatwo czyszczącego się materiału, który będzie odporny na różne rodzaje bakterii czy pleśni. Dobrze wykonane maty mają wysoki stopień przyczepności co jest ważne dla bezpieczeństwa. I na koniec dodatki, które mogą okazać się bardzo praktyczne jak np. paski czy ściągacze, które posiadają niektóre maty.